Nejčastější dotazy

Jsem povinen hlásit změnu adresy trvalého pobytu nebo doručovací adresy?

Ano, jako příjemce dávky jste povinen podle ustanovení § 50 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů ohlásit písemně do 8 dnů veškeré skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na dávku, její výši a výplatu. Podle ustanovení § 50 odst. 3 tohoto zákona jste povinen písemně ohlásit změnu adresy trvalého nebo jiného pobytu na území České republiky, popřípadě bydliště v cizině. Tiskopis k ohlášení takové změny najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“.

Jsem příjemce důchodu od OSZ MO, který mi je poukazován poštovní poukázkou. Co mám dělat v situaci, když jsem poštovní poukázku neobdržel?

V případě, že příjemce dávky poukazované poštovní poukázkou, neobdrží do 11. dne v měsíci poštovní poukázku, je nutné, se co nejdříve obrátit na OSZ MO, který Vám poskytne potřebné údaje pro dohledání poštovní poukázky u doručovací pošty, případně zařídí reklamaci u České pošty. Dávku v takovém případě nelze vyplatit znovu, pokud nebude poukázaná částka Českou poštou vrácena na účet OSZ MO.

Dosud mi byl důchod/výsluhový příspěvek poukazován poštovní poukázkou. Jak mám postupovat při změně výplaty na účet?

V této situaci je nutné vyplnit žádost o poukazování dávek na účet. Tiskopis najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. Vyplněnou a podepsanou žádost pak zašlete prostřednictvím České pošty nebo vlastní datové schránky na OSZ MO. Změna výplaty z poštovní poukázky na účet bude poté provedena v nejbližším možném termínu.

Jsem příjemcem důchodu od OSZ MO, který mi je poukazován poštovní poukázkou. Jak řešit situaci v případě, že budu hospitalizován v nemocnici a nebudu si moci poštovní poukázku vyzvednout, nebo nestačím vyzvednout peníze na poště?

Tato situace nemá ideální řešení. U předem plánované hospitalizace je možné požádat na daný měsíc o zaslání poštovní poukázky na adresu nemocnice. Nebude-li poukazovaná dávka vyzvednuta do konce platnosti poštovní poukázky, pošta, po uplynutí platnosti, poukázané peníze vrátí na účet OSZ MO. Peníze budou na účet OSZ MO připsány nejdříve následující měsíc. Dávku, kterou příjemce nevyzvedl, nelze poukázat znovu dříve, než budou peníze vráceny na účet OSZ MO. Pro podobné případy OSZ MO doporučuje zřídit si osobní účet a požádat o poukazování dávek na tento účet.

Dosud mi byl důchod/výsluhový příspěvek poukazován na účet. Jak mám postupovat při změně čísla účtu?

Při změně čísla účtu je třeba vyplnit novou žádost o poukazování dávek na účet. Tiskopis najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. Vyplněnou a podepsanou žádost pak zašlete prostřednictvím České pošty nebo vlastní datové schránky na OSZ MO.

Lze důchod/výsluhový příspěvek poukazovat na účet přítele/přítelkyně, popř. jiných rodinných příslušníků?

Ne, nelze. Důchod nebo výsluhový příspěvek lze poukazovat pouze na účet příjemce, popř. na účet manžela/manželky, pokud o to oprávněný požádá a má-li v této době právo disponovat s peněžními prostředky na tomto účtu.

Neobdržel jsem oznámení o valorizaci svého důchodu/výsluhového příspěvku. Co mám dělat?

Oznámení o valorizaci je odesíláno příjemcům dávek obyčejnou poštou na adresu trvalého bydliště nebo nahlášenou korespondenční adresu. Nejčastější příčinou nedoručení oznámení je skutečnost, že se příjemce dávky přestěhoval a nesplnil svoji zákonem stanovenou povinnost změnu adresy písemně ohlásit plátci důchodu nebo výsluhového příspěvku a oznámení tak bylo odesláno na starou adresu. Dalším častým důvodem nedoručení je, že adresát nemá označenou poštovní schránku. Nelze vyloučit ani možnost, že obyčejná zásilka byla při přepravě poštou ztracena. Pokud neobdržíte oznámení o valorizaci, obraťte se na OSZ MO, uveďte jméno, příjmení, rodné číslo a aktuální adresu trvalého bydliště nebo adresu doručovací. OSZ MO Vám zašle duplikát oznámení.

Pobírám starobní důchod a zároveň vykonávám výdělečnou činnost. Mohu požádat o zvýšení starobního důchodu a jak?

Ano, můžete, stačí na předepsaném tiskopise písemně požádat OSZ MO. Žádost o zvýšení procentní výměry starobního důchodu najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. Podle ustanovení § 34 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů se výše procentní výměry starobního důchodu přiznaného podle ustanovení § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) tohoto zákona za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti zvýší o 0,4 % výpočtového základu. Za výkon výdělečné činnosti se nepovažuje pro tyto účely doba pobírání dávek nemocenského pojištění, doba pracovního volna bez náhrady příjmu a absence. K žádosti je třeba doložit Evidenční list (listy) prokazující výkon výdělečné činnosti. OSVČ dokládá výpis z evidence OSVČ, který vydává příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení.

Pobírám starobní důchod od OSZ MO. Po úmrtí manželky jsem obdržel od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo jiného orgánu sociálního zabezpečení, rozhodnutí o přiznání vdoveckého důchodu a o předání výplaty k OSZ MO ke sloučení s mým starobním důchodem. Kdy bude výplata vdoveckého důchodu od OSZ MO zahájena?

OSZ MO může sloučit předaný vdovecký důchod s vypláceným důchodem starobním až poté, co mu bude doručeno rozhodnutí ČSSZ, nebo jiného orgánu sociálního zabezpečení. Praxe ukazuje, že OSZ MO obdrží takové rozhodnutí později, než Vy, a to v některých případech i se zpožděním v řádu týdnů či měsíců. Tuto skutečnost nemůže OSZ MO nijak ovlivnit. Vdovecký důchod bude u OSZ MO sloučen s důchodem starobním zpětně od data přiznání vdoveckého důchodu a za tuto dobu doplacen

Jsem příjemcem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně od OSZ MO. Jak mohu získat QR kód na slevu v MHD?

QR kódy pro tento účel je oprávněna vydávat pouze Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud pobíráte od OSZ MO invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a potřebujete vystavit QR kód, požádejte OSZ MO o vydání potvrzení o pobírání invalidního důchodu a s vystaveným potvrzením se dostavte na Okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa Vašeho trvalého bydliště, která Vám QR kód vystaví.

Jsem příjemcem důchodu/výsluhového příspěvku. Co všechno jsem povinen hlásit OSZ MO?

Příjemce důchodu nebo výsluhového příspěvku je vy smyslu ustanovení § 50 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů povinen písemně hlásit OSZ MO do 8 dnů veškeré skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na dávku, její výši a výplatu. Jedná se zejména o:

  • změnu adresy trvalého pobytu nebo korespondenční adresy,

  • trvalý nebo dlouhodobý pobyt v zahraničí, včetně adresy,

  • příjemce vdovského nebo vdoveckého důchodu - uzavření nového sňatku,

  • příjemce vdovského nebo vdoveckého důchodu - přiznání starobního nebo invalidního důchodu od jiného orgánu sociálního zabezpečení než OSZ MO,

  • příjemce sirotčího důchodu -  přerušení nebo ukončení studia nebo učebního poměru,

  • příjemce sirotčího důchodu  - výkon výdělečné činnosti,

  • příjemce výsluhového příspěvku - opětovné přijetí do služebního poměru vojáka z povolání nebo jiného služebního poměru.

Vydává OSZ MO informativní osobní list důchodového pojištění?

Ano, informativní osobní list důchodového pojištění za dobu vojenské činné služby OSZ MO vydává na základě písemné žádosti. Tuto žádost najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. OSZ MO v informativním osobním listu důchodového pojištění uvádí pouze údaje, které má k dispozici, tj. v naprosté většině případů pouze údaje za dobu vojenské činné služby. Vydání informativního listu 1x ročně není zpoplatněno.

Mohu si požádat o předběžný výpočet důchodu?

Řízení o přiznání důchodu se zahajuje na základě podané žádosti o přiznání důchodu. Teprve poté mohou být vyžádány veškeré doklady potřebné k posouzení nároku na důchod a pro výpočet jeho výše (Evidenční listy důchodového pojištění za dobu civilního zaměstnání, výkonu samostatné výdělečné činnosti, doby evidování na úřadu práce, doklady o době soustavné přípravy na budoucí povolání aj.). Před podáním vlastní žádosti o přiznání důchodu nelze výši důchodu stanovit.

Jak a kde mohu požádat o starobní nebo invalidní důchod?

Požádat o přiznání starobního nebo invalidního důchodu může u OSZ MO voják, jehož služební poměr trval alespoň 20 let, nebo alespoň 15 let a trval k 31. 12. 1992, splnil podmínky nároku na starobní důchod v době trvání služebního poměru, stal se invalidním v době trvání služebního poměru nebo nejpozději do 2 let od skončení služebního poměru, ke dni vzniku nároku na důchod pobírá výsluhový příspěvek, nebo konal službu ve zpravodajských službách podle zvláštního předpisu. Tiskopisy žádostí najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“, případně si u OSZ MO můžete vyžádat jejich zaslání.

Kdy vzniká nárok na starobní důchod?

Nárok na starobní důchod vzniká dosažením 35 let doby pojištění a dosažením důchodového věku. U žen je důchodový navíc ovlivněn počtem vychovaných dětí. Důchodový věk může být snížen, pokud občan byl do 31. 12. 1992 ve služebním poměru a získal k tomuto dni alespoň 15 roků kategorizovaného zaměstnání nebo služby. Určení správného důchodového věku proto doporučujeme konzultovat s OSZ MO.

Pečuji o osobu závislou na péči jiné osoby v různém stupni závislosti. Bude mi tato doba péče zhodnocena pro důchod?

Péče o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost) pokud spolu žijí v domácnosti je náhradní dobou pojištění. Podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o osobu blízkou nebo asistenta sociální péče. Doba péče se prokazuje rozhodnutím Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), které je nutno přiložit k žádosti o důchod. Tato doba Vám bude pro vznik nároku na důchod započtena v rozsahu uvedeném v rozhodnutí OSSZ.

Kde mohu požádat o vdovský nebo vdovecký důchod?

Pozůstalá manželka nebo manžel žádá o vdovský nebo vdovecký důchod u orgánu sociálního zabezpečení, který vyplácel zemřelému důchod, nebo který by byl příslušný k výplatě jeho důchodu. Pokud tímto orgánem byl u zemřelého OSZ MO, žádá pozůstalá (ý) manželka (manžel) o přiznání vdovského (vdoveckého) důchodu u OSZ MO, a to na tiskopise OSZ MO. Tiskopis žádosti najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. Pokud je vdova/vdovec příjemcem vlastního důchodu od jiného orgánu sociálního zabezpečení, předá orgán sociálního zabezpečení MO výplatu přiznaného vdovského nebo vdoveckého důchodu tomuto orgánu k tzv. sloučení.

Potřebuji evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) za dobu služby vojáka z povolání. Vydává ELDP OSZ MO?

Ano, bývalému vojákovi z povolání, který není příjemcem výsluhového příspěvku od OSZ MO, na požádání vystaví OSZ MO ELDP za dobu výkonu služby pro účely přiznání důchodu u jiného orgánu sociálního zabezpečení. V žádosti napsané volnou formou je nezbytné uvést jméno a příjmení, rodné číslo a adresu místa trvalého pobytu, příp. korespondenční adresu.

Potřebuji Potvrzení o výkonu základní (náhradní) vojenské služby. Vystavuje toto potvrzení OSZ MO?

Nikoli, pokud občan konal pouze základní (náhradní) vojenskou službu musí se s žádostí o potvrzení o výkonu této služby obrátit na příslušné Krajské vojenské velitelství podle místa trvalého pobytu. OSZ MO není v těchto případech příslušný k vydání takového potvrzení, ani nemá k jeho vydání žádné podklady.

Potřebuji Potvrzení o výplatě dávek od OSZ MO pro účely vydání bezpečnostní prověrky u Národního bezpečnostního úřadu. Vystavuje toto potvrzení OSZ MO?

Ano, toto potvrzení vystavuje OSZ MO na žádost podanou písemnou formou. V žádosti je nezbytné uvést jméno a příjmení, rodné číslo a adresu místa trvalého pobytu, příp. korespondenční adresu. Dále je třeba uvést konkrétní roky, za které je potvrzení požadováno. Potvrzení Vám lze zaslat do vlastní datové schránky nebo doporučeným dopisem s dodejkou, nikoli e-mailem.

Bude mi končit služební poměr. Bude mi přiznáno odbytné nebo výsluhový příspěvek a odchodné automaticky, nebo musím o jejich přiznání požádat?

Nikoli, o výsluhovém příspěvku, odchodném i odbytném se ve smyslu ustanovení § 142 odst. 2 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů rozhoduje OSZ MO na žádost vojáka. O tyto dávky je tedy nutno vždy písemně požádat na předepsaných tiskopisech. Tiskopisy žádostí najdete na elektronické úřední desce OSZ MO v sekci „Žádosti“. OSZ MO zasílá tyto tiskopisy žádostí spolu s tiskopisem žádosti o poukazování dávek na účet a čestným prohlášením na adresu uvedenou ve výnosu o zániku služebního poměru podle ustanovení § 18 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů nebo v rozhodnutí o propuštění ze služebního poměru podle ustanovení § 19 tohoto zákona. Žádosti je možné doručit OSZ MO poštou, vlastní datovou schránkou nebo předat osobně na OSZ MO.

Pokud voják nesplňuje podmínku 15 let služby (fyzicky odsloužených bez zvýšeného zápočtu) vyplní pouze žádost o odbytné. V případě zániku služebního poměru podle ustanovení § 18 písm. a) zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů (služební poměr zanikl uplynutím stanovené doby) nebo propuštěním podle ustanovení § 19 odst. 1 písm. k) tohoto zákona (podal žádost o propuštění ze služebního poměru), vyplní i čestné prohlášení, zda je či není proti němu vedeno ke dni zániku služebního poměru trestní řízení pro úmyslný trestní čin. Čestné prohlášení může být podepsáno nejdříve v den zániku služebního poměru. Ostatní žádosti nevyplňuje.

Pokud voják splňuje podmínku 15 let služby (fyzicky odsloužených bez zvýšeného zápočtu) má právo volby mezi výsluhovým příspěvkem spolu s odchodným a odbytným. Na zvolenou variantu vyplní příslušnou žádost. Pokud zvolí výsluhový příspěvek s odchodným a požaduje zasílání výsluhového příspěvku na osobní účet, vyplní a podepíše žádost o poukazování dávek na účet.

Jsem příjemcem výsluhového příspěvku od OSZ MO a chci požádat o přiznání starobního důchodu. S jakým předstihem mám o důchod požádat?

Žádost o důchod lze podat podle ustanovení § 82 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů nejdříve 4 měsíce přede dnem, od kterého žádáte důchod přiznat.

Poskytuje OSZ MO příjemcům důchodu příspěvek na rekreaci nebo lázeňskou léčbu?

Ne, neposkytuje. OSZ MO přiznává a vyplácí pouze dávky důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů a výsluhové náležitosti podle zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů. K poskytování příspěvků na rekreaci nebo lázeňskou péči nebo jiných příspěvků není příslušný. S žádostí o příspěvek se obraťte na Odbor pro válečné veterány MO, nám. Svobody 471/4, 160 01 Praha 6.

Jak postupovat v případě, kdy nejsem ze zdravotních důvodů schopen přebírat důchod/výsluhový příspěvek?

V případech, kdy oprávněný příjemce důchodu výplatu důchodu nemůže přijímat, ustanoví obecní úřad podle ustanovení § 118 odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů s jeho souhlasem zvláštního příjemce. V případě ustanovení zvláštního příjemce bude důchod oprávněného poukazován k rukám nebo na účet zvláštního příjemce. Rozhodnutí o ustanovení zvláštním příjemcem je nutno zaslat v originále nebo ověřené kopii OSZ MO. Zvláštní příjemce má povinnost hlásit OSZ MO veškeré skutečnosti mající vliv na trvání nároku na důchod, jeho výši a výplatu.